hakkımızda

 

bİz kİmİz

Hakkımızda

20 Mart 2014 tarihinde kapılarını çocuklara açan atölyemizin kuruluş fikri bir annenin çocuğuyla oynadığı oyun ve etkinlik paylaşımları esnasında oluştu. Çocuğun oyuna olan açlığı ve sosyal bir birey olmanın getirdiği iletişim ihtiyacının akran yoluyla giderilmesi sağlıklı olan değil miydi? Biz yetişkinler küçükken geniş ailelerde, akraba ve komşu çocuklarıyla sokaklarda bir nebze gidermiştik bu ihtiyacı.

Günümüzde çocuklar sokaklarda eskisi gibi güvenle varolamayıp ebeveynleriyle dört duvar arasına hapsoluyorlar. Kreş ve anaokulu öncesi çocuğun (ayrıca annenin de) sosyalleşme ihtiyacını giderebileceği, benzer süreçlerden geçen anne ve çocuklarıyla paylaşımlar yapabileceği, çocuğun ebeveyninden ayrılmak zorunda kalmadan oynayabileceği, oynarken aynı zamanda farkında olmadan kazanımlar edinebileceği, güvenli, hazırlanmış alanlara ihtiyaç her zamankinden fazla.

Sosyoloji mezunu, bir dönem dershanelerde öğretmenlik yapmış bir anne olarak bu ihtiyacı farkettikten kısa bir süre sonra Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği çocuk gelişimi eğitimine katıldım. Ardından oyun terapisi ve aile danışmanlığı alanlarında eğitimler aldıktan sonra dönemin alternatif eğitim modellerinden Montessori yöntemi üzerinde durup yaş gruplarına yönelik oyun araştırmaları yaptım. Sosyal medya sitelerinden birinde oluşturduğum ebeveyn grubu ile sesimi duyurup bir merkezde ücretsiz oyun grupları düzenledikten sonra olumlu geri dönüşlerin de verdiği inançla Eskişehirin ilk oyun atölyesini 2014 Mart ayında hizmete açtım.

Yaklaşık 4 sene sonra tek başıma yürüdüğüm bu yolda bir yol arkadaşına ihtiyaç duyup arkadaşım Melek Altınay Aksözek’le birlikte devam etme kararı aldık. Bu süreçte bir sürü çocuğun gelişimi için en kritik zamanlarında onlara katkı sağlıyor olmaktan dolayı Koza Atölye ailesi olarak çok mutluyuz. Onlarla birlikte öğrenmeye ve kendimizi geliştirmeye devam edebiliyor olmak ve onlara heybemizdekileri aktarabilmek ise işin en keyifli kısmı.

EKİBİMİZ
Mary - templatemo

Dilruba TAŞCIOĞLU

Tracy - templatemo

Melek Altınay Aksözek

Mary - templatemo

Merve Demir

Julia - templatemo

Nursel Tekin